Památníky

 

Sluneční zátoka

Památník Jaroslava Foglara
 

Sluneční zátoka v zátoce řeky Sázavy je místem, kde spisovatele Jaroslav Foglar tábořil spolu se skauty Pražské dvojky, nejstaršího českého skautského oddílu. Dnes je zde provozován dětský tábor. Památník zde byl postaven v roce 1997. Také zde vznikla jeho kniha "Hoši od Bobří řeky".

 

 

Jeseníky
busta Jaroslava Foglara s Ježkem v kleci

Autorem této plastiky je řezbářka a výtvarnice Jana Vytřasová. Sochu tvoří bysta Jaroslava Foglara a jeho iniciály obepínající ježka. Paní Vytřasová se specializuje na portrétovou a figurální řezbu a jak sama uvádí: "bystu Jaroslava Foglara jsem dělala velmi ráda. Je to člověk, kterého si velmi vážím a bylo mi velkou ctí, umělecky zpracovat jeho portrét." Na fotografiích je socha zachycená hned po dokončení, takže je ještě bez patiny, velmi světlá. Paní Vytřasová dodává: "sochu-bystu jsem vyřezbila podle vlastního návrhu z jednoho kusu topolového dřeva," ježek" je zhotovený zvlášť, z hrušňového dřeva a je do sochy dodatečně vsunut a ukotven. Sochu jsem vytvořila pro hnutí Brontosaurus a je (doufám) stále umístěna v areálu MUNA v Jeseníkách. Je to areál, kde byl za 2.svět.války zajatecký tábor, vyráběla se tam munice. Více o areálu, který je důstojnou a velmi pietní vzpomínkou na obrovské utrpení lidí, určitě najdete na internetu. Pořádá se tam během roku i spousta zajímavých akcí pro veřejnost a místo samotné je v krásném koutu panenské přírody, takže pokud byste někdy měli v plánu navštívit Jeseníky, vřele doporučuji."

 

Místa

se jménem Jaroslava Foglara
 

- V pondělí 6. 7. 2009, v den 102. výročí narození Jaroslava Foglara – Jestřába, byla odhalena pamětní deska na domě na Korunní 16 na pražských Vinohradech, kde legendární spisovatel, skautský vůdce a pedagog volného času dětí a mládeže prožil podstatnou část svého života.

- Mapa ulic pojmenovaných po Jaroslavu Foglarovi zde

 

ulice J. Foglara, Krupka
ulice Jaroslava Foglara, Brno
ulice Jaroslava Foglara, Kladno
ulice Jaroslava Foglara, Praha
ulice Foglarova, Česká Lípa
ulice Foglarova, Frýdek-Místek
ulice Foglarova, Kuřim
ulice Foglarova, Plzeň
ulice Foglarova, Šumperk
ulice Foglarova, Vlašim
Foglarovo nábřeží, Veselí nad Lužnicí
 

- V roce 2014 rozhodlo zastupitelstvo města Dobříš o pojmenování několika nových ulic na motivy díla Jaroslava Foglara. K původně navržené ulici Jaroslava Foglara přibyly ještě ulice Rychlých šípů, Ke Stínadlům, Jana Tleskače a Velkého Vonta.


- Už dříve přitom k podobnému kroku sáhli v Kuřimi na Brněnsku - v nové obytné lokalitě jsou ulice Foglarova a Jestřábova, Dušínova, Metelkova, Hojerova, Červenáčkova a Rychlonožkova, dále Bohoušova, Losnova, Rozdělovací, Tleskačova a Vontská.

  

    © Copyright