Expozice Ježek v kleci

 

V muzeu Jaroslava Foglara se nachází sbírka Ježků v kleci v originální vitríně, kterou zkonstruoval a vyrobil Radek Micopulos, designér originálních českých hlavolamů RADEMIC PUZZLES. Je vysoká 2,4 m, má podstavu šestihranu o šířce 70 cm a světlo uvnitř tvoří samotného ježka s ostny. Návrh vitríny vytvořil ilustrátor Milan Teslevič. Vitrína je s nadsázkou i největším kdy vyrobeným Ježkem v kleci! Celá místnost je vyzdobena fotografiemi nejrůznějších rarit a sériově vyráběných Ježků v kleci.

 

Historie Ježka v kleci

 

Ježek v kleci je patrně v Česku nejznámější hlavolam, protože hraje důležitou roli v dobrodružné knižní stínadelské trilogii od Jaroslava Foglara. Má podobu kuličky s různě dlouhými ostny (ježek), která je uvnitř válcového pouzdra s různě velkými otvory (klec). Smyslem hlavolamu je vyndat ježka ven z klece.

 

 

Ačkoliv se má obecně za to, že hlavolam je vynálezem Jaroslava Foglara, spisovatel se při psaní patrně pouze inspiroval již existujícím hlavolamem. Vůbec poprvé se s ježkem setkáváme ve Spojených státech amerických. Poprvé byl Ježek publikován v katalogu US Trick & Novelty Co. z roku 1886! Následně se ježek objevil v amerických novinách The American Stationer z 18. dubna 1895. Skutečný originál, na pohled zdánlivě jednoduchý, je vyroben z bronzové slitiny s lakovaným povrchem. Má čtyři otvory po obvodu a uvnitř klece ježka se šesti kuželovitými ostny. Klec má dva z otvorů oválné a dva mají navíc jakési zoubky a zářezy. Dalším kdo si nechal hlavolam na principu ježka v kleci patentovat byl jistý Clarence A. Worrall 7. dubna 1896. Foglar byl údajně prvním, kdo přišel s myšlenkou šroubovacího ježka.

Poprvé se příběh o Rychlých šípech a ježkovi v kleci objevuje v časopise Mladý hlasatel v období od 30. srpna 1940 do 8. března 1941. Krátce nato se na trhu objevuje první ježek v kleci. Vyráběla ho firma K. M. Moučky a na rozdíl od své knižní předlohy byl dřevěný a nešel rozšroubovat. Prvního šroubovacího ježka, přesně dle podoby z románu, vyrobila produkce originálních českých hlavolamů RADEMIC PUZZLES v roce 2013.

 

Více na www.jezcivkleci.cz

  

    © Copyright