Ledeč nad Sázavou
Nejprve si prohlédněme dominantu města - hrad, který vznikl roku 1556 rozšířením a přestavbou původního hradu ze 13 stol. Na hradě sídlí Městské muzeum s expozicemi věnovanými historii města a výrobkům řemeslníků na Ledečsku, zejména hrnčířů, sklářů, tkalců, barvířů. Rovněž se zde nachází sbírka mincí a papírových platidel, zbraní, skla, porcelánu, hodin, obrazů a plyšových medvídků. Zajímavostí jsou rovněž i retro byty.

Přímo proti hradu se na druhém břehu řeky Sázavy nachází kostel sv. Petra a Pavla postavený ve 14. století. Raritou kostela je klenba lodi, která nemá nosný, ale pouze dekorativní charakter. Centrem historické části je Husovo náměstí s barokním Mariánským sousoším z roku 1770. Na západní straně náměstí stojí socha Mistra Jana Husa, zhotovená v nadživotní velikosti. Roku 1926 ji dokončil táborský sochař Rudolf Kabeš. Nedaleko náměstí v ulici Na potoce se nachází bývalá synagoga, která vznikla roku 1739 na místě starší stavby z počátku 17. století. Přízemní budova je postavena ve stylu vesnického baroka s interiérem zdobeným štukaturou. Připomínkou někdejší židovské komunity je i židovský hřbitov.


Pěšky na Sluneční zátoku a Stvořidla
Z ledečského náměstí se vydejme po červené (a souběžně zelené) turistické značce.

Klidné řečiště Sázavy se brzy promění. Jsme na Stvořidlech – obávaném a zároveň milovaném úseku všech vodáků. Sázava zde protéká hlubokým údolím a díky balvanitému řečišti vytváří četné peřeje a slapy. Celá oblast je přírodní rezervací (246 ha), která je volně přístupná. Ale ani pěší turisté nepříjdou zkrátka, podél celého úseku se vine červená turistická stezka, jednou těsně omývána řekou, jindy obcházející kamenná moře a skalní výběžky. Nutno podotknout, že během léta zde bývá díky vodákům velice rušno. K dispozici je zde tábořiště s výčepem a jídelnou.

Sluneční zátoka v tomto údolí bývala také pravidelným tábořištěm legendárního skauta a spisovatele Jaroslava Foglara a jeho oddílu.

V těsném sousedství Stvořidel se rozkládá Přírodní park Melechov. Můžeme vystoupit na vrch Melechov (709 m n. m.), který je nejvyšším vrcholem této části Českomoravské vrchoviny. Na vrcholu je sice rozhledna, ale vzrostlá vegetace brání výhledu. Milovníci přírody zde naleznou svěží lesy a hlavně klid.

Zpět do Ledče můžeme jet posázavskou železnicí postavenou v letech 1899 až 1903. Nejkrásnější úsek údolí řeky je ze Stvořidel do Smrčné, v obou místech vlakové zastávky.

Z Ledče nad Sázavou na kole do Chřenovic, Tasic a Pavlova
Z Ledče nad Sázavou vyjedeme po Posázavské cyklotrase (č. 19) západním směrem do obce Chřenovice. Obec byla založena v druhé polovině 12. století. V letech 1134–1139 byl v obci postaven románský kostel sv. Václava, který je dominantou obce. Chřenovický hrad stojí na zalesněném ostrohu nad soutokem Bystřice se Sázavou. Z kdysi dost velkého hraadu se zachovala okrouhlá věž se silnými zdmi vysoká 19 metrů, a zbytky zdí z ostatních budov hradu. Dále pokračujeme do obce Jedlá, kde opustíme cyklotrasu č. 19 a projedeme obcí Bělá do Tasic. Vznik osady bezprostředně souvisí se založením zdejší sklářské hutě. Ta byla dána do provozu roku 1796. V současné době slouží Huť Jakub jako muzeum. Z Ledče nad Sázavou je do Pavlova necelých 5 km po cyklotrase 4156. Na okraji obce sídlí Agentura ochrany přírody a krajiny. Věnuje se ochraně a péči o handicapované živočichy. Známá je rovněž chovem sov, dravých ptáků, jako sokola, puštíka,výra apod., vyder, norka evropského a jiných zvířat, které si zde můžeme prohlédnout.

  

    © Copyright