Expozice Ježek v kleci

 

V muzeu Jaroslava Foglara se nachází sbírka Ježků v kleci v originální vitríně, kterou zkonstruoval a vyrobil Radek Micopulos, designér originálních českých hlavolamů RADEMIC PUZZLES. Je vysoká 2,4 m, má podstavu šestihranu o šířce 70 cm a světlo uvnitř tvoří samotného ježka s ostny. Návrh vitríny vytvořil ilustrátor Milan Teslevič. Vitrína je s nadsázkou i největším kdy vyrobeným Ježkem v kleci! Celá místnost je vyzdobena fotografiemi nejrůznějších rarit a sériově vyráběných Ježků v kleci.

 

Historie Ježka v kleci

 

Ježek v kleci je patrně v Česku nejznámější hlavolam, protože hraje důležitou roli v dobrodružné knižní stínadelské trilogii od Jaroslava Foglara. Má podobu kuličky s různě dlouhými ostny (ježek), která je uvnitř válcového pouzdra s různě velkými otvory (klec). Smyslem hlavolamu je vyndat ježka ven z klece.

 

 

Původní hlavolam ve válcové kleci se objevil ve Spojených státech amerických již v roce 1895 v amerických novinách The American Stationer z 18. dubna (údajně byl publikován i v katalogu US Trick & Novelty Co už dříve v roce 1886, ale to dosud nebylo potvrzeno). Další článek o samotném vzniku hlavolamu z 2. května 1895 nalezl Radek Micopulos 15.9.2022 v amerických novinách The Iron Age. Nejprve ho ukryl v prosinci 2022 do nového rozšroubovatelného Ježka v kleci až do 17.9.2023, kdy ho poprvé zveřejnil na stránce o hlavolamu Ježek v kleci.

Poprvé se příběh o Rychlých šípech a ježkovi v kleci objevuje v časopise Mladý hlasatel v období od 30. srpna 1940 do 8. března 1941. Krátce nato se na trhu objevuje první ježek v kleci. Vyráběla ho firma K. M. Moučky a na rozdíl od své knižní předlohy byl dřevěný a nešel rozšroubovat. Prvního šroubovacího ježka, přesně dle podoby z románu, vyrobila produkce originálních českých hlavolamů RADEMIC PUZZLES v roce 2013.

 

Více na www.jezcivkleci.cz

  

    © Copyright